Рекомендуємо

Будинки з SIP-панелей

Спектр матеріалів для капітального будівництва постійно збільшується. Якщо раніше будинки будували тільки з каменю, дерева або глини (мазанки в селах), то сьогодні ми використовуємо цемент і бетон, а також газобетон, шлакоблок, штучний камінь і багато іншого. Але чомусь такий матеріал, як SIP-панелі, залишається в тіні, хоча за кордоном уже давно практикують споруду житлових і промислових об'єктів з SIP. І це несправедливо, адже за своїми характеристиками SIP-панелі дадуть фору будь-якому іншому матеріалу.

Що являє собою SIP-панель?

Це «сендвіч» із двох орієнтованих стружкових плит з прошарком пінополістиролу між ними. Такі сендвічі з'єднуються ребрами з дерев'яним брусом і таким чином утворюють фасад будівлі. Що таке ОСП? Це, по суті, аналог ДСП: плита формується з плоских стружок, які пресуються під великим тиском і при високих температурах. Різниця в тому, що для склеювання стружок застосовуються не формальдегіди, а натуральні безпечні смоли і наповнювачі. Пінополістирол з'єднується з ОСП під тиском в 18 тонн без жодних додаткових речовин, що клеять, і конструкція перетворюється на неподільне ціле. Пінополістирол представляє собою спінений пластик із закритими порами, які забезпечують належну герметизацію, але в той же час підвищують коефіцієнт теплоємності споруди. За ГОСТом товщина стружкової орієнтованої плити складає 10 мм, а товщина спіненого пластика - 140 мм.

Готова панель обробляється спеціальними просоченнями, що захищають її від гниття (це потрібно для стружкової плити, так як пінополістирол абсолютно байдужий до вологи і різних видів бактерій, цвілі, грибків). Також на панелі наноситься вогнезахисна фарба.

Звичайно, у SIP-панелей є свої недоліки. По-перше, підробку складно відрізнити від оригіналу. По-друге, ступінь шумоізоляції може бути різним: високі частоти панель практично не пропускає, тоді як низькі - відчутні. Але переваг значно більше. Про них і поговоримо.

1. Енергозберігаючий показник. Будинки з SIP-панелей спокійно витримують великі перепади температур, від 50 градусів морозу до 50 градусів тепла. Теплоємність їх значно вище, ніж у того ж каменю, цегли і навіть мінеральної вати, тому вони не потребують товстого шару утеплювача (дім із SIP в півтора рази тепліше, ніж будинок з «традиційних» матеріалів). У літню пору року вони перешкоджають проникненню гарячого повітря всередину, тоді як взимку захищають від морозу. Все це робить будівництво будинків з SIP-панелей вкрай вигідним заходом: при подібній витраті електроенергії років через 10-12 будинок окупає себе повністю.

2. Висока вогнестійкість. Завдяки тому, що плити обробляються вогнезахисними покриттями, полум'я (після нетривалої боротьби з ворогом) само затухає, залишаючи лише вугільно-чорні плями на панелі. Якщо ж пожежа досить сильна, будинок може загорітися, але це відбудеться не відразу - часу буде достатньо, щоб вжити заходів. Для порівняння: займистість дерев'яного будинку в 7 разів вище.

3. Міцність. Випробування показали, що SIP-панелі витримують високе поперечне навантаження (150 кг на квадратний метр) і воістину величезну подовжню, вертикальну - 2 тонни на один квадратний метр. Самі по собі, ОСП не здатні на таке; але за рахунок конструкції, в якій твердий пінополістирол запобігає згинання плит, панелі демонструють дивовижну стійкість. У Європі з цього матеріалу будують не тільки одно- і двоповерхові приватні будинки, а й п'ятиповерхові багатоквартирні комплекси. До речі, завдяки такій високій міцності при будівництві будинку можна заощадити на каркасі: він все одно присутній, звичайно, але в полегшеному варіанті.

4. Термін служби. Якщо вірити виробникові, дім із SIP-панелі повинен простояти не менше ста років. Поки що це перевірити неможливо, адже сама технологія не така вже стара; проте той факт, що будинки, побудовані 40 років тому, досі знаходяться у відмінному стані і не гниють, надихає.

5. Екологічність. При виробництві панелей не використовуються шкідливі хімічні сполуки, тому їх можна назвати безпечним будівельним матеріалом.

Поради при будівництві будинків з SIP-панелей

1. Переконайтеся, що ви купили фірмовий матеріал, а не підробку («липові» панелі скріплюються клеєм і, в підсумку, стружкових плит можна легко віддерти від пластика).
2. Відносно фундаменту: іноді будинки ставлять на стрічковий, мілкозаглубленний фундамент. Але ідеальний варіант для SIP-будинків - це гвинтовий фундамент.
3. Який час року вибрати для будівництва? Найкраще, зиму чи літо, так як дощі можуть затягнути процес. Але влітку, як кажуть, не будує тільки ледачий, через що на буд-ринку злітають ціни. Тому краще віддати перевагу зимі.
4. Чим з'єднувати панелі між собою? Для цього використовується брус, але краще брати масивний сухий брус, а не погано просушений або ж просто зібраний з згуртованих дощок.

Нюансів будівництва з SIP-панелей багато, але, якщо всіх їх врахувати і замовити професійну бригаду, ви отримаєте відмінний теплий будинок за невисокою ціною.

Також цікаво: