Рекомендуємо

На якій висоті робити розетки і вимикачі

Установка розеток і вимикачів тільки на перший погляд здається незначним етапом ремонту. Неправильне або нераціональне розташування може стати згодом справжньою проблемою для мешканців, коли приміщення будуть заставлені меблями і доступ до розеток і вимикачів буде обмежений. Це принесе безліч незручностей, створить необхідність у трійниках, подовжувачах і додаткових пристроях. Багато хто повністю довіряють це питання будівельникам, точно знаючим стандарти і правила.

Є загальні нормативні параметри установки, закріплені в ПУЕ - «Правилах улаштування електроустановок». Згідно з цими правилами висота установки розеток від підлоги складає:

 • 0,2 - 0,3 метра від підлоги в житлових приміщеннях.
 • 1,3 метра від підлоги на кухні, при цьому не ближче, ніж 0,5 метрів від газопроводів.
 • 1 метр від підлоги у ванній, душовій, сауні. Не можна встановлювати розетки в душовій кабіні. Вимикачі та розетки у ванній встановлюються на відстані не ближче 0,5 метрів від дверей з обов'язковим пристроєм захисного відключення (УЗО).

Існує євростандарт висоти розеток і вимикачів, згідно з яким вимикачі поміщають не ближче 10 см від дверей на рівні опущеної руки, це 0,8 - 0,9 метра в кімнатах і 1,1 метра - в кухні. А розетки на відстані - 0,2 - 0,3 метра від підлоги.

Є також і американський стандарт, за яким вимикачі та розетки розташовуються на різних стінах, висота установки (від раковини, робочого столу) становить 30,5 - 41 см, а відстань між розетками в кімнаті одно 1,8 метра.

Проте висота установки розеток і вимикачів не підкоряється сьогодні строгим правилам. У кожному окремому випадку це питання вирішується індивідуально в залежності від багатьох факторів:

 • побажань конкретного мешканця (залежать від його зросту, від того лівша він чи правша, чи зручно йому піднімати руку або нахилятися і т.д.);
 • характеру розташування електроприладів. Якщо телевізор буде розташований зверху, то і розетка для нього встановлюється під стелею;
 • особливості меблів;
 • присутності в будинку дітей і тварин;
 • ергономічності, доступності, зручності використання;
 • потребами в користуванні електроприладами. Тим, хто прагне до максимального комфорту, потрібна велика кількість розеток і вимикачів;
 • міркувань безпеки і здорового глузду.

Слід пам'ятати, що висота розташування розеток і вимикачів повинна бути не тільки зручною, але й безпечною для кожного з мешканців вашого житла. Якщо у вас є маленькі діти, тварини, які можуть зацікавитися розеткою або вимикачем, обмежте доступ до них або забезпечте максимально можливий захист від такого втручання.

Особливої ​​уваги вимагає висота розеток на кухні. Тут безліч побутової техніки і є небезпечні зони близькості до відкритого вогню, нагріває поверхню, до води. Тому дуже важливо не нехтувати заходами безпеки і в той же час виключити використання подовжувачів, трійників, перехідників, великої кількості проводів, які створюють не тільки незручності, але і реальну небезпеку замикання і загоряння.

Відповісти на питання, на якій висоті робити розетки, неможливо без урахування особливостей тих меблів, які встановлюється на кухні. Все це вирішується індивідуально. Але важливо знати кілька загальних правил:

 • не можна розташовувати розетки над і за варильною поверхнею і раковиною;
 • розетки для пральної, посудомийної машини, морозилки і холодильника не повинні знаходитися за приладами. Треба встановлювати їх поруч або над ними.
 • при установці розеток на кухні враховуйте висоту стільниці, на якій стоятимуть побутові прилади, і можливість зручного і швидкого відключення їх від мережі.

Щоб уникнути можливих незручностей від перестановки меблів, встановіть запасні розетки на різній висоті, це дозволить зробити ваш будинок зручним і комфортним у будь-яких умовах.

Також цікаво: