Рекомендуємо

Освітлення в лазні

Раніше в лазні не передбачалося жодних освітлювальних приладів. Свічка у мийній і парильні не використовувалася, оскільки не могла горіти при високій вологості (до того ж, була велика небезпека загоряння, адже лазня повністю будувалася з деревини). Тому милися завжди при світлі дня. Сьогодні, провівши освітлення в лазні, ми можемо ходити на водні процедури в будь-який час доби. Але до освітлювальних приладів в такому місці, як лазня, вимоги особливі: висока вологість, високі температури, наявність вогнища - все це підвищує ймовірність короткого замикання в кабелях і, як наслідок, пожежі. Тому перше, про що потрібно подбати - це якісна гідроізоляція проводів і самих світильників.

Якими способами можна провести електрику в баню?

  1. Підземним способом.
  2. Повітряним способом.

У першому випадку кабелі тягнуть від житлового будинку до лазні, ховаючи їх під землею. У фундаменті самої лазні повинні бути спеціальні порожнини, в які вкладаються кабелі, і потім виводяться наверх, уже всередині приміщення. Для захисту від грунтових вод і вогкості кабель повинен знаходитися в спеціальних ізоляційних трубах, діаметр яких як мінімум в 2 рази більше, ніж діаметр самих проводів. Для додаткового захисту труби іноді ховаються в короби, які встановлюються в фундамент.

Повітряний спосіб менш надійний, оскільки проводка буде постійно піддаватися впливу кліматичних факторів. Зате це набагато простіше і дешевше - кабель виводиться через дах або стіну будинку, простягається до лазні поверху (для цього використовуються спеціальні підпірки) і через стіну проводиться всередину. Зовнішні проводи повинні мати подвійну ізоляцію, зверху - товстий шар поліетилену, всередині - додаткову гумову оболонку, під якою знаходиться алюмінієва жила. У такому «вбранні» вони зможуть протистояти опадам і поривав вітру, причому термін придатності таких кабелів становить 20-25 років. Марки, які найкраще підходять для «банної» проводки - АПРН, ПРН і ПРВД.

При виборі проводів небажано купувати ті, в яких є металева оболонка - це додатковий ризик загоряння. Крім того, потрібно простежити, щоб розетки в лазні розташовувалися в 60 см від підлоги або навіть вище. Укладаючи кабель, стежте, щоб він йшов рівно, а в місцях вигинів дотримувався прямий кут. Якщо зовні кабель може бути товстим і негнучким, то при переході він зазвичай змінюється на більш еластичний. Усі місця з'єднань потрібно зафіксувати пайкою для більшої надійності.

Коли приміщення забезпечене електрикою, можна подумати про те, як організувати освітлення усередині лазні.

Вибираємо світильники для лазні

Плануючи освітлення в лазні і порівнюючи його зі звичайним, кімнатним, потрібно діяти за принципом «від зворотного». Коли ми купуємо лампу у вітальню, ми шукаємо красиву люстру з безліччю деталей, нерідко - з відкритими елементами, і вішаємо її під стелю. У лазні все навпаки. Світильники денного світла використовувати заборонено - вони можуть розірватися, і в повітря потрапить ртуть. Під стелею лампи встановлювати теж не варто, так як саме там жарче всього: в парильні температура може досягати 80 градусів, що, знову-таки, призведе до перегріву і вибуху пристрою.

Світильник для лазні повинен бути абсолютно герметичний, щоб туди не потрапила вода або пар; розташовуватися він може де завгодно (стіни, басейни і навіть стать), але бажано не на стелі. Живити світильник потрібно від трансформатора, розташованого поза лазні, а потужність ламп розжарювання повинна бути невеликою (не більше 75 Вт). Чому? Тому що висока напруга може пошкодити проводку. Крім того, сильно нагрівається плафон може розігріти і дерев'яну стіну, до якої він кріпиться, що, в свою чергу, стане причиною пожежі.

Ідеальний варіант для лазні - це протитуманний плафон молочно-білого або матового кольору, який захищений додатковими дерев'яними гратами. Звичайно, такі світильники виглядають не дуже красиво, але більш елегантні моделі просто не пристосовані для використання в лазні. З іншого боку, навіть самі звичайні матові плафони можуть виглядати досить ефектно, якщо використовувати різнокольорові. Приглушене блакитне, рожеве, тепле жовте світло, яке вони будуть давати, володіє лікувальним ефектом.

Як підбирати освітлювальні прилади для різних зон лазні?

Потужне джерело світла по центру виключається відразу. У парильні світло повинне бути розсіяним, приглушеним. Тому світильники краще розподілити уздовж стіни, полиць, по кутах. Те ж саме стосується і мийної. До речі, сьогодні в лазні нерідко використовується оптоволокно - воно дає м'яке приємний світло і легко монтується. Що стосується передбанника, то тут ви цілком можете собі дозволити невелику люстру в кантрі-стилі (плюс кутові світильники). Тут яскраве освітлення тільки вітається.

Оформляючи світильниками баню, ми завжди хочемо знайти найкрасивіші, намагаючись прикрасити скромну дерев'яну кімнатку. Але слід пам'ятати, що в лазні завжди мокро і жарко. Тому світильник повинен бути, в першу чергу, безпечним і оснащеним водонепроникним плафоном.

Також цікаво: