Рекомендуємо

Самостійний монтаж перголи

Багато хто вважає, що призначення перголи - виключно декоративне: це кілька стоячих поруч опор для витких рослин, не більше. На ділі, у перголи є й інші функції - вона затінює ділянку площі на дачі, може замаскувати службові, технічні споруди. Класичні перголи виконуються у вигляді арок, але звичайний «коридорчик» теж виглядає непогано.

Як матеріал може виступати що завгодно: монолітні кам'яні конструкції виглядають переконливо, легковагі пластикові або металеві повідомляють «легкість» навколишньому простору. Але найбільш романтично і затишно виглядають перголи з дерева.

Самостійний монтаж перголи з дерева

Вибираємо місце. Поруч з водоймою, альтанкою або зоною для барбекю - ідеальні варіанти. Тепер прикиньте розміри майбутньої перголи: висота її, як правило, не перевищується 2,5 метрів. Стандартна ширина - 1,4 метра. Розмітив ділянку, вирийте на однаковій відстані один від одного ями для опор. 50-60 см глибини буде достатньо. Тепер встановіть туди прямокутні бруси зі стороною 7 см. Залив бетоном конструкцію, зачекайте кілька днів: розчин повинен висохнути і остаточно затвердіти.

Тепер приступаємо до монтажу горизонтальних балок. У кожної поперечини з двох сторін має бути спеціальний зубчастий виріз - для кріплення на опори. Найкраще монтують поперечини шипами, спочатку «занурюючи» шип в торець вкопаної опори, а потім проробляючи для нього отвір в балці. Також можна працювати і зі звичайними цвяхами.

Коли горизонтальні балки закріплені, прибиваємо до них поперечні, намагаючись забивати цвях трохи під кутом (це захистить перголу від поривів вітру, додасть їй стійкість). Рівні поперечні поперечини - найпростіший варіант. Але якщо ви дістанете спеціальні гнуті конструкції, щоб надати перголі виглчду арки, це буде тільки плюс. Арочні вигини та інші елементи можна зробити і зі звичайних брусів. Для цього вам знадобиться всього дві речі: шаблон та електролобзик. Також електролобзиком зручно видаляти все зайве з балок.

Такої конструкції, в принципі, цілком достатньо для того, щоб в'юнкі рослини комфортно себе почували. Але непогано буде доповнити її поперечними декоративними перекладинами - їх потрібно прикріпити до опорних стовпів, використовуючи цвяхи або ж клей (підійде епоксидний або звичайна «столярка»). Особливо красиво виглядають поперечини, прикрашені різьбленням.

Поки рослини розростуться, пройде деякий час. Його можна використовувати, покривши перголу антисептиками, а після - морилкою і лаком. Якщо поставити внизу лаву, а «дах» конструкції затягнути щільною маркізною тканиною з акрилу, можна спорудити чудовий затінений куточок для відпочинку.

Безперечно, дерев'яна пергола виглядає дуже натурально і автентично. Але металеві конструкції часом більш доречні: наприклад, коли ви хочете створити більш легку, повітряну перголу і не захаращувати зайвий простір. До того ж, металева пергола долговічніше дерев'яної - їй не страшна гниль і цвіль.

Самостійний монтаж металевої перголи

Для роботи вам знадобляться металеві труби прямокутного перетину (стандартні розміри - 2,5 на 5 см). Можна зробити квадратну перголу, «дах» якої, увитий рослинами, перетвориться на своєрідний навіс; тоді у вас вийде два в одному - і пергола, і альтанка. У підставі - чотири стовпи. Розмітьте ділянку і позначте місця, в яких будете копати ями для опор. Яма повинна мати глибину 80 см: перші 20 ви засипаєте піском, вставляєте туди металеву опору і заливаєте її сумішшю бетону з дрібним щебенем. Бетону знадобиться кілька днів, щоб застигнути. Щоб встановити опори рівно, бажано попередньо вбити кілочки по периметру майбутньої перголи і натягнути на неї мотузку: це буде ваш орієнтир, по якому ви зможете встановити стовпи строго перпендикулярно грунту.

Порада: щоб ями було простіше копати, зніміть верхній шар грунту і залийте його водою. Через 20 хвилин земля стане м'якше.

Тепер, коли опорні балки встановлені, можна приступити до основного елементу перголи - даху. Накидайте майбутню її схему: можливо, це буде просто квадрат, розкреслений на зразок шахової дошки. Можна в головний квадрат «вписати» ромб або навіть кілька, посиливши конструкцію додатковими перемичками - вийде красиво. Щоб зробити цей базовий квадрат, підберіть металеві труби потрібного розміру і обріжте їх болгаркою; нею ж зробіть скошені кути в 45 градусів - тільки так ви зможете зістикувати труби між собою. Зберіть труби за схемою майбутнього даху перголи і зваріть їх у місцях стику.

Наступний етап - поміщаємо дах на стовпи. Для монтажу можна використовувати спеціальні металеві куточки або зробити їх самостійно: шматочки труб обріжте під кутом з двох сторін, одним кінцем приваривши до опорного стовпа, іншим - до даху (такий шматочок має вигляд гіпотенузи, що з'єднує катети прямого трикутника).

Для більшої стійкості до опорних стовпів можна приварити поперечні поперечини. Тепер залишилося тільки оповити спорудження улюбленими рослинами - пергола готова.

Сьогодні перголи роблять і з пластику, і з каменю, і з цементу. Але саме дерев'яні та металеві конструкції користуються великою популярністю, адже зробити їх нескладно, а виглядають вони дуже ефектно.

Також цікаво: