Рекомендуємо

Захист будинку від грунтових вод

Будь-який будинок стоїть на фундаменті: це не тільки його головна «точка опори», а й область, в якій споруда контактує з грунтом; місце зустрічі творіння людини з творінням природи. До чого такі метафори? Справа в тому, що грунт, на якому ви збираєтеся будувати будинок - це не просто шматок землі, який буде безмовно приймати всі навантаження, покладені на нього; це рід організму, напханого «судинами», а по цих судинах течуть грунтові води, постійно змінюючи свій напрям, піднімаючись і опускаючись. Вони являють собою пряму загрозу будівлі. Тому захист будинку від грунтових вод - одне з перших питань, які потрібно вирішити, плануючи об'єкт будівництва.

Грунтові води поводяться по-різному в залежності від пори року, клімату, якісного складу грунту. Перед тим як будувати будинок, потрібно обов'язково провести аналіз грунту на глибину залягання грунтових вод: це буде точка відліку, з якої ви зможете обчислити оптимальну глибину майбутнього фундаменту. До речі, не тільки фундамент потрібно захищати від води; в небезпечній зоні перебуває підвал і інші підземні споруди.

Як ізолюють підвал?

Сирість в підвалі не рідкість, і головна тому причина - грунтові води, які постійно циркулюють в грунті, «обмиваючи» стіни підвалу зовні. Щоб обмежити їх вплив, найчастіше використовується гідроізоляція. Вона буває досить різноманітною: рулонною, обмазувальною, проникаючою і т.д. Кожен тип має свої переваги, але саме проникаюча ізоляція сьогодні вважається найкращим захистом від ґрунтових вод. Активна речовина «в'їдається» в бетон, поступово заповнюючи найдрібніші його пори, закупорюючи їх, і застигає в такому вигляді. Підсумок - створюється нездоланний бар'єр для вологи.

Як ізолюють фундамент?

Найпоширеніший варіант - додатковий шар цементно-піщаного розчину, не менше 2,5 см завтовшки. Нерідко використовують гарячі мастики, комбінуючи їх з руберойдом або толем, застелений у кілька шарів. Руберойд використовують і сам по собі, але така гідроізоляція не особливо ефективна.

Однак, як кажуть, найкращий захист - напад. Немає сенсу чекати, коли вода добереться до стін і почне їх потихеньку роз'їдати і підточувати. Правильніше буде забезпечити грамотну систему водовідведення, яка просто не буде підпускати вологу до фундаменту вашого будинку. Ми говоримо зараз про дренаж.

У чому суть дренажу?

Це система, яка буквально вбирає воду з підземних струмів і перенаправляє її в безпечне місце, подалі від фундаменту будівлі. У якості «приймачів» використовуються спеціальні перфоровані труби. Ці труби мають маленькі отвори, через які вода з грунту потрапляє всередину, а там вже, збираючись у єдиний потік, виводиться в дренажний колодязь. Труби обов'язково закривають шаром щебеню і замотують геотекстилем - для більшої надійності.

Правила укладання дренажних труб

Глибина укладання перфорованої труби залежить від глибини залягання грунтових вод і підвалу. Дренажна система необхідна, якщо рівень вод хоч трохи вище підлоги підвалу. Якщо підвальне приміщення в будинку не передбачено, то орієнтуватися потрібно на фундамент: труби повинні пролягати як мінімум на півметра нижче. Це потрібно не тільки для того, щоб виключити проникнення вологи, але і для того, щоб грунтові води не тиснули на фундамент.

Труби збираються за допомогою гнучких зчленувань, фітингів, які міцно з'єднують окремі фрагменти системи. Важливо простежити, щоб вся конструкція укладалася трохи під кутом - інакше вода не зможе вільно стікати.

Види монтажу дренажної системи біля будинку

Пристінний дренаж. Труби укладаються тоді, коли фундамент ще не закритий. По суті, їх монтують прямо в котлован самого фундаменту, що досить зручно. У цьому явна перевага методу - вам не доведеться проводити земляні роботи двічі і заново розривати грунт для укладання всієї системи. До того ж, пристінний дренаж захищає не тільки фундамент, але і підвальне приміщення. Труби з'єднуються зі спеціальним водоприймачем. При глибокому заляганні грунтових вод прітсенний дренаж не вимагає додаткового захисту, але якщо вони піднімаються критично високо, можна комбінувати дренаж з ізоляцією.

Траншейний дренаж. Найбільш ефективна система для захисту фундаменту. Уздовж стін будинку, по периметру, риються траншеї, в які вкладаються перфоровані труби (на вже підготовлену і утрамбовану подушку з щебеню). Якщо грунт на ділянці глинистий, то відстань між стіною і траншеєю може становити 3 метри: ця смуга буде створювати додаткові труднощі для ґрунтових вод, яким так складно пробиратися крізь важку глинисту землю.

Засипний дренаж. Тут немає ніяких труб. Систем працює просто, по-старому: навколо будинку риється рів, тільки рів не порожній, а засипаний спеціальним наповнювачем, який вбирає вологу з землі.

Правильно облаштований захист будинку від грунтових вод повиннен плануватися ще на початковому етапі будівництва; крім того, роботи з укладання гідроізоляції повинні здійснюватися одночасно з монтажем дренажної системи. Тільки так можна запобігти гниття і руйнування підземних приміщень і самого фундаменту.

Також цікаво: