Рекомендуємо

Заземлення в приватному будинку

Вже не перше сторіччя наше життя невід'ємно пов'язане з електрикою. Вона необхідна нам і для спрощення побутового життя, і для дозвілля, і для роботи. Але електрика не тільки дарує нам зручність і комфорт, воно тягне за собою ризики пов'язані з електрошоком. У зв'язку з цим без захисних пристосувань не обійтися. Фундаментальним з них є заземлення. Якщо у багатоповерхівках інженери відразу опрацьовують всі схеми водопостачання, електропередачі та інші комунальні тонкощі, то в приватних будинках всі ці проблеми доводиться вирішувати самостійно. Можна звернутися в енергослужбу, але простіше і дешевше зробити заземлення в приватному будинку своїми руками.

Перше, що Вам потрібно - змоделювати схему. Схема заземлення допоможе прорахувати кількість необхідних матеріалів, дасть можливість подивитися на весь проект в цілому, а в подальшому - вбереже від випадкового пошкодження (найчастіше, у разі ремонту або перепланування). У схемі Ви повинні прописати і розмістити абсолютно всі частини контуру заземлення:

1. Заземлители - електропровідниками, що знаходяться нижче рівня грунту (вбиті в землю). Не менш 50см заземлювача повинно знаходитися нижче максимального рівня промерзання грунту, так само він не повинен знаходитися на відстані ближче двох метрів від водо- і газопроводів. Радимо встановлювати не один, а кілька заземлювачів, оскільки земля не є лінійним провідником, а її провідність залежить від площі контакту і сили напруги. Якщо ж встановити 2-3 заземлювача на відстані метра один від одного, то між ними утворюється потенційна поверхня, яка збільшить площу контакту з землею. Розміщувати заземлювачі слід на відстані більше півтора метра від краю вимощення.
2. металозв'язку - металева конструкція, яка є сполучною ланкою між заземлювачем і заземлюючим об'єктом. Заводиться в будинок у вигляді шин заземлення.
3. Головна шина заземлення, заземлювалена в вступний щит або ввідний розподільчий пристрій.

Сукупність перерахованих вище деталей називають контуром заземлення. Контур заземлення в приватному будинку відрізняється від квартирного кількістю витратного матеріалу. Будівельники багатоповерхівок намагаються звести до мінімуму витрати на метал, мотивуючи це зниженням навантаження на фундамент. В одноповерхових будинках ця проблема не стоїть, але варто пам'ятати, що не слід перевантажувати контур зайвими деталями.

Є два види заземлення - захисне і робоче. Захисне заземлення передбачено для запобігання згоряння електроприладів і травм людей. Робоче, або постійне заземлення крім захисту, забезпечує нормальну роботу електрообладнання при різних перепадах чи витік струму. Влаштування заземлення в приватному будинку найчастіше складається тільки з захисного заземлення, але ми рекомендуємо провести робоче заземлення в пральну машинку, електродуховку і мікрохвильову піч, персональний комп'ютер. З причини високої власної електричної ємності і жорстких умов експлуатації, цей вид заземлення буде більш доречним.

Купуючи всі необхідні для подальшої роботи матеріали, варто врахувати наступні фактори:

1. Забарвлення оболонки заземлювальних клем повинна бути жовтою з поздовжньою зеленою смужкою.
2. Перетин клем має бути вище 4 мм2.
3. Для металозв'язку, через швидку корозію, не можна використовувати оцинковку.

Монтаж заземлення принципово не відрізняється від монтажу будь-якго іншого електроланцюга. Варто пам'ятати, що проводи повинні проходити строго горизонтально і вертикально, з'єднуватися під кутом 90 градусів.

Перевірка готового контуру заземлення - найскладніший з процесів. По-перше, Вам будуть потрібні спеціальні прилади для вимірювання опору струму. Побутовим індикатором перевірити ці цифри не можна, тому Вам потрібно буде взяти напрокат електроіндукціонний річний мегомметр або електронний вимірювач. Але ідеальним варіантом я бачу виклик бригади енергетиків. Вони не тільки професійно перевірять всі складові схеми заземлення, але і зможуть видати Вам акт введення в експлуатацію.

Заземлення в приватному будинку вкрай необхідно для безпеки як техніки, так і людей. Зробити його самостійно, або викликати майстрів - справа Ваша. Особисто ми дотримуємося думки, що кожен з нас в змозі зробити це без сторонньої допомоги. Спробуйте, у Вас все вийде!

Також цікаво: